Az ágyvázakat, mint tartószerkezeteket illető rugalmassági igények a konstruktőri invencióra máig ösztönzőleg hatnak.
Folytatjuk az Anfineo 2020 Kft. „Smartform” termékéhez kapcsolódó cikksorozatunknak azt a hosszabb szakaszát, amelyben a fekvés és a fekvőbútorok tematikájával a preventív-egészségi szempontokat előtérbe helyezve foglalkozunk. A mostani alkalommal
az ágybetétet tartó struktúra bizonyos modernkori fejlesztett formáiról adunk az eddigi írásainkhoz képest részletezőbb képet.
Van aki a lószőrmatracra és van aki a rugósmatracra vagy a habszivacsra esküszik, ahogyan a farugós tartómegoldást vagy épp az alsómatracosat is kultikusan preferálhatják egyesek – még az is előfordul, hogy az ilyen, kicsit megideologizált választásoknak a testi, testműködési sajátságokat tekintve komoly egyéni oka van. Mindenesetre az utóbbi fél évszázadban valamiért többen választják azokat a konstrukciókat, amelyeket „flex”-utótagú modellnevek illetnek (Latoflex, Sensoflex…), mint amennyien bármi egyebet – bár az „egyéb” összességében túlsúlyban maradt. Az ilyen konstrukciójú ágyak mindegyike farugós tartószerkezet és gumitejhab-matrac (kamrázott latex stb.) kombinációja. A „farugó” itt kissé megtévesztő név: arról van szó, hogy a keretbe fogott keskeny keresztlécek sora hídszerűen feldomborodik, és e rugékony, rétegelt gyártású lécek végeit megintcsak rugékony kaucsuk kapcsolatok kötik a keret hosszanti oldalaihoz. A matrac alátámasztása így flexibilisen (hajlékonyan, rugalmas összehúzódásra-megnyúlásra képesen) funkcionál: folyamatosan felveszi az alvó ember mozgását, azt lebegő biztonságban tartja. A „farugók” rendje igény szerint módosítható (plusz-rögzítőelemek a középzóna esetleg fokozott terheléséhez, a váll-zóna lágyítása oldalfekvéshez stb.).
A legelterjedtebb farugós fekvőbútorok nem szélesek: szokásban áll két egyszemélyes ágy összetolásával alakítani ki több személynek együttesen megfelelő farugós fekhelyet. A mostanság növekvő keresetű bioágyak (minden részükben természetes anyagú ágyak) rugalmas tartószerkezetét más megoldás jellemzi, így ezek a fekvőbútorok általában szélesebb matracokkal használatosak. Ha egysoros az alátámasztás, a bioágy egyenes, ragasztatlan fenyő-keresztléceit jutaszalag fogja össze rugalmasan. Dupla sor esetén a lamella-szalagok átveszik a falécek helyét, közöttük natúr kaucsuk támasztékok helyezkednek; az ilyen alátámasztás flexibilitása a gerinc mozgékonyságával szinte egészen korrelál.
A bioágyak körén kívül eső, de rokon megoldás a „rugós tányérokról” nevezetes, svájci eredetű tartószerkezeti modell. Csaknem száz műanyag támasztó-tálka rögzül rá az alattuk húzódó kaucsukpufferra. Amikor a fekvőrétegre nehezedünk, a fekvőréteg alátámasztása pont-elasztikusan viselkedik, vagyis pontszerűen kijelölhető elemei képesek szertecsúszás nélkül bátmely irányba elmozdulgatni, keresztirányban is jó támasztást adva. Ez a pont-elasztikusság fém spirálhálóval is elérhető: 390 spirálrugó keresztirányú behúzásával az ágykeretbe.
A bioágyak szerkezete mindenkinek ajánlható, ám már a betét-tömés és a szintén természetes anyagú ágyneműhuzat kiválasztásánál gondolni kell allergikus hajlamokra, szintetikus fedőrétegek lehetőségére.
—
A mozgásukban tartósan korlátozott beteg esetében globális, népegészségügyi probléma a felfekvés (decubitus). A nyomási fekély kialakulásának egyik közvetlen oka, hogy az alátámasztott testtájakon a bőr folyamatos nyomásnak van kitéve, ami gátolja a terület normális vérkeringését, így az alatta lévő szövetek oxigén- és tápanyagellátása romlik. Megfelelő megelőző kezelések hiányában ez szövetelhaláshoz, azaz fekélyek kialakulásához vezet. A kialakult fekély veszélyes és nagy mértékben rontja a beteg életminőségét, kezelése pedig nehéz és költséges.
A felfekvések kialakulásával szemben szisztematikus megoldást a mozgatás és nyomáspontok változtathatósága jelent. A „SmartForm” ülő- és fekvőbútor rendszer előnye más antidecubitus termékekkel szemben, hogy ezt a feladatot egy olyan rendszer látja el, melynek a beteggel érintkező része egy vezérelhető mozgást végző rugalmas, szegmentált kialakítású felület. Az anatómiai szempontok szerint kialakított szegmensek összehangolt és szabályozható térbeli mozgatása nem kompresszorral, hanem egy szoftveres vezérlővel ellátott elektromechanikus szerkezettel történik. Az ülő- illetve fekvőfelület által végzett mozgás vezérlése egy szoftveres kezelőfelületen kiválasztható előre definiált programok segítségével történik. A mozgatható felületű matrac a felfekvéses területek váltakozó erővel történő terhelése mellett megkönnyítheti a beteg mozgatását is és a beteg egy adott pozícióban történő megtartását.
Az eszköz a Széchenyi 2020 Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program keretén belül „Prototípus, termék-, technológia- és szolgáltatásfejlesztés” tárgyú VEKOP-2.1.7-15-2016-00191 számú projekt keretében, az EU és Magyarország Kormánya támogatásával valósul meg.
Kapcsolódó oldalak:
Anfineo
Az egészséges ágy
Az egészséges fekvés – alapvetés
Az egészséges fekvés – kiegészítő részletek
A megfelelő fekhelyméretről
—
Ezt a tartalmat támogatott formában helyeztük el. A Szerkesztőség.hu tartalom kihelyezéséről és a tartalomszolgáltatásról bővebben itt:
Támogatott tartalom